Time dergisi yılın kişisi

1927 yılından itibaren TIME Dergisi tarafından hazırlanan yılın kişisi çalışması, olumlu/olumsuz dünya çapında büyük etkisi olan şeylere verilmektedir. Bu ‘şeyler’ genelde insan ya da insan gruplarıdır.

İnsanların sahip oldukları politik, ekonomik, askeri ve teknolojik güçlerinin büyüklüğü ve bunu kullanarak dünyayı etkileme güçleri farklılıklar göstermektedir. Bu da birilerinin daha etkili olmasına ve bir sıralama yapılmasına neden oluyor. Forbes en güçlü kişiler gibi benzer listelerin birçok örneği olsa da Türkiye’de en çok bilineni TIME Dergisinin listesidir. Bu liste, liste başı kişinin resmiyle birlikte her sene dergide yayınlanmaktadır.

Time dergisi yılın kişisi

Time dergisi yılın kişisi

Yazının içeriği

 1. TIME Dergisi Yılın Kişisi hakkında
 2. Yılın kişisi seçimlerinde enler ve ilkler
 3. Yılın Kişisi listesi (1927’den günümüze)

2015 yılının TIME Yılın Kişisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel olmuştur. Yunanistan’ın içine girdiği ekonomik darboğazın Avrupa’ya olan etkisi ve Yunanistan’ın kurtarılması ile AB’nin bundan en az zarar görmesi için Avrupa Birliği’ne yaptığı öncülükle, Suriye’deki iç savaşın neden olduğu Suriyeli sığınmacı kriziyle ilgili liderliği ödülün kendisine verilmesinde etkili olmuştur.

Angela Merkel, yılın kişisi

Angela Merkel, Almanya Başbakanı

Yazımızda, TIME Yılın Kişisi çalışması hakkında özet bilgiye, her yılın yılın kişilerinin listesine ve bu konuda varsa rekor sahiplerine ulaşabilirsiniz. Mümkün oldukça yılın kişileri sıralamasına giren Türkleri ve Türkiye’yi ilgilendiren konuları da yazıda okuyabilirsiniz.

TIME Dergisi Yılın Kişisi

Dünyanın en uzun soluklu ve etkili dergilerine olan ABD menşeli TIME Dergisi, 1927 yılından itibaren dünyada etki uyandıran kişilerle ilgili bir çalışma yapmaktadır. TIME Dergisi Yılın Kişisi adıyla bilinen ve her senenin sonunda açıklanan bu çalışmada “iyi ya da kötü” dünya çapında çok büyük etkisi olan kişi, grup, eşya, olay ya da düşünceler değerlendirilmektedir. 1999 yılına kadar erkek anlamına gelen man kelimesiyle “Man of the Year” (Yılın Adamı) adıyla hazırlanan çalışmanın İngilizce adı Person of the Year (Yılın Kişisi) olarak değiştirilmiştir.

İlginizi çekebilir  Güneş sistemi ve gezegenler

Derginin seçiminin Amerikan bakış açısıyla hazırlandığı, etkili şeylerin bir ölçüde ABD’yi de etkiledikleri ve iyi/kötü bakış açısının ABD’nin gördüğü şekliyle olduğu unutulmamalıdır. Bazı istisnalar dışında ödülün verildiği dönemde başkanlık yapan tüm Amerikan Başkanları en az bir kez “yılın kişisi” seçilmiştir. Yılın kişilerinin büyük çoğunluğu Amerikalıdır. Adolf Hitler, Josef Stalin gibi kişiler de etkili olmaları sebebiyle yılın kişisi seçilmekle birlikte Adolf Hitler, ilk defa kapakta resmi yayınlanmayan yılın insanıdır.

Yılın Kişisi seçiminin enleri ve ilklerinden oluşan rekorları

 • İlk seçilen yılın kişisi Amerikalı pilot Charles Lindbergh. 1927 yılında seçilmiştir. 25 yaşındaki pilot, ayrıca seçilen en genç yılın kişisidir. Seçilen ilk pilottur. Havacılık tarihi açısından da önemli bir yeri olan Lindbergh, 1927 yılında Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk pilot ve ilk insandır.
 • Toplamda 3 defa seçilerek en çok yılın kişisi seçilen insan 32. ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt olmuştur. (1932, 1934 ve 1941) Ayrıca ikinci ve üçüncü defa seçilen ilk kişidir. 4 Mart 1933 tarihinde ABD başkanı olan Franklin Delano Roosevelt, başkan olmadan seçilen ilk insan. (1932) Başkan olduktan sonra 1934 yılında bir kez daha seçilerek yılın insanı seçilen ilk Amerikan başkanı olmuştur.
 • Amerikalı olmayan ilk yılın kişisi, 1930 yılında seçilen Mahatma Gandhi‘dir. Gandhi, ilk Asya’lı, ilk Hintli ve yılın kişisi seçilen ilk politik figürdür.
 • 1931 yılında seçilen Fransız Pierre Laval, yılın insanı olan ilk Avrupalı, ilk Fransız’dır.
 • Haile Selassie I, yılın insanı seçilen ilk monark (imparator) ve ilk Afrikalı ve ilk Etiyopyalı’dır.
 • Yılın kişisi seçilen ilk kadın, Windsor Düşesi Bessie Wallis Warfield olmuştur. Ayrıca seçilen ilk İngiliz’dir.
 • 1937 yılında ilk defa bir değil iki kişi seçilmiştir. Çin’li Çan Kay Şek ve Soong May-ling.
 • Adolf Hitler 1938 yılında yılın kişisi seçildi ancak ilk defa bu kişinin resmi TIME Dergisinin kapağında yayınlanmadı.
 • 1949 yılında 2. kez seçilen Winston Churchill, “yarım yüzyılın adamı” olarak seçilen ilk kişidir.
 • 1950 yılında bir kişi yada birkaç kişi değil Amerikan Savaşçıları seçilerek ilk soyut seçim gerçekleştirilmiştir. Kore Savaşına katılan Amerikalı askerleri temsil etmektedir.
 • Papa 23. Ioannes 1962 yılında, yılın insanı seçilen ilk papa olmuştur.
 • Herhangi bir üke ya da milletle sınırlı kalmayan ilk soyut seçim 25 yaş ve altındaki nesil, 1966 yılında seçilmiştir.
 • İnsan olmayan ilk yılın kişisi Bilgisayar‘dır. (1982)
 • En yaşlı seçilen kişi Çin Komunist Partisi yöneticisi Deng Xiaoping‘dir. (81 yaşında – 1985)
 • Tehlike altındaki dünya, yılın gezegeni olarak 1988 yılında..
 • 1989 yılında ikinci kez seçilen Mihail Gorbaçov, on yılın adamı oldu.
 • Seçilen birinin akrabası olan ilk kişi oğul George W. Bush’tur. (2000). Babası da 1990’ın adamıydı.
 • TIME ilk defa 2006 yılında tüm insanları YOU – Siz sloganıyla seçmiştir. Sizsiniz, bilgi çağını siz yönetiyorsunuz.
İlginizi çekebilir  En büyük müzik aletleri


Yılın Kişisi Listesi (1927’den günümüze)

Henüz herhangi bir Türk yılın kişisi olmamıştır ancak yapılan sıralamada Türkler bulunmaktadır.

Dünya çapında bilinirliği en yüksek dergilerden biri olan TIME dergisi, 2014 yılının en etkili kişisini belirledi. TIME dergisi tarafından yapılan çalışmada, 2014 yılında okuyucu anketine göre yılın kişisi Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve dergi editörlerinin seçtiği yılın kişisi Afrika’da bu hastalığa karşı mücadele eden Ebola Savaşçıları olmuştur. Yılın Kişisi olarak kabul edilen ise TIME tarafından seçilendir ve bu da 2014 yılında Ebola Savaşçıları olmuştur.

TIME 2014 Yılının EN Etkili Kişisini Belirledi

Derginin 1927 yılından bu yana her senenin sonunda açıkladığı yılın kişisi fenomeni, dünya genelinde ilgiyle takip edilen konulardan birisidir. Yılın en etkili kişileri iki farklı değerlendirme süreciyle belirlenmektedir. Bunlardan birincisi okuyucuları tarafından internet üzerinden yapılan anketle seçilirken diğeri Derginin editörleri tarafından belirlenmektedir. Bu değerlendirme sürecine girecek adaylar ise yıl içerisinde yaptığı işlerle öne çıkan kişilerden oluşan bir listede toplanmaktadır. Okuyucuların verdiği kararın bağlayıcı bir özelliği bulunmamakta olup Yılın Kişisi, Time dergisinin editörleri tarafından seçiliyor. Değerlendirme sonucunda ilan edilen kişiler başarı ya da fayda anlamında en etkililer kişiler olmakla birlikte, yaptıklarıyla olumsuz yönde öne çıkan kişiler hakkında da bilgi verilmektedir.

İlginizi çekebilir  En gelişmiş ülkeler: BM İnsani Gelişme Endeksi listesi

Dergi editörlerinin seçtiği yılın kişisi: Ebola Savaşçıları

TIME Dergisi Yılın en etkili kişisi 2014, Ebola Savaşçıları

TIME Dergisi Yılın en etkili kişisi 2014, Ebola Savaşçıları

Dergi editörlerinin yaptığı seçim sonucunda TIME Dergisi yılın kişisi, halk anketinde 5. sıradaki doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarından oluşan Ebola Savaşçıları oldu. (Ebola Fighters)

Time Dergisi, Ebola Savaşçıları’nın yılın kişisi olarak seçmesini şöyle açıklıyor: Ebola ile mücadele için ne ve nasıl yapılması gerektiği konusunda tereddüt yaşayan hükümetlere ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) rağmen doktorlar, hemşireler ve diğerleri çeşitli ülkelerden Afrika’ya gittiler ve virüsle savaştılar.

Editöryel seçimde Ebola Savaşçıları’nı sırasıyla Ferguson Protestocuları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ali Baba’nın kurucusu Çinli girişimci Jack Ma ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani izledi.

Okuyucuların Anketine göre yılın kişisi: Narendra Modi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, TIME Anketine göre yılın kişisi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, TIME Anketine göre yılın kişisi

2014 yılında milliyetçi Bharatiya Janata Partisi’nin lideri ve aynı zamanda Hindistan Başbakanı olan Narendra Modi, ankete katılan beş milyon oyun %16’sının üzerine çıkarak ilk sırada yer aldı. Modi’nin ardından sırasıyla ilk beşte, Ferguson Göstericileri, Hong Kong’daki gösterilerin lideri Joshua Wong, Pakistanlı kadın hakları eylemcisi Malala Yusufzay ve Ebola virüsünün binlerce can aldığı Afrika ülkelerinde görev yapan doktorlar ve hemşireler (Ebola Savaşçıları) yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29. sırada yer aldı.


Yorum yapılmamış ,

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz
Paylaş