Dünyanın en uzun adamı: Sultan Kösen ve Robert Wadlow

Sultan Kösen: dünyanın yaşayan en uzun insanı

Sultan Kösen, 251 cm. boyuyla dünyanın en uzun insanı rekorunu elinde bulunduruyor. 1982 yılında Mardin’de doğan olan Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı dünyanın yaşayan en uzun insanı rekoruna sahiptir. Geçmişten günümüze dünyanın kayıtlara girmiş en uzun insanları arasında da Sultan Kösen 4. sırada. İşte dünyanın en uzun adamı hakkında bilinenler;

dünyanın en uzun adamı
adı: Sultan Kösen
boyu: 2 metre 51 cm.
ağırlığı: 137 kg
uyruğu: Türkiye Cumhuriyeti
doğum yeri / tarihi: Mardin, Derik ilçesi, Dede köyü / 10.12.1982
rekor: dünyanın en uzun insanı – Guinness Rekorlar Kitabı – 08.02.2011
eşi: Merve Dibo – Kasım 2013

Dünyanın en uzun adamı: Sultan Kösen

llk defa 2009 yılında 246,5 cm boyuyla Guinness yaşayan rekoru (boy) ile Guinness rekorlar kitabına giren Sultan, 08 Şubat 2011 tarihinde ölçülen 251 cm ile dünyanın en uzun insanı rekorunu daha sağlam bir şekilde elinde tutuyor.

Sultan Kösen - dünyanın en uzun insanı

Sultan Kösen – dünyanın en uzun insanı

Sultan Kösen, 10 Aralık 1982 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinin Dede köyünde dünyaya geldi. Anne-babası ve dört kardeşiyle birlikte yaşayıp çiftçilikle uğraşmaktaydı. Boyunun aşırı uzun olması nedeniyle okul eğitimini tamamlayamamıştır. 2009 yılında farkedilmiş ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Daha sonra ameliyatla uzaması durulmuş ve hemen akabinde tekrar rekorlar kitabına bu sefer daha uzun olarak adını yazdırmıştır. Türkiye’nin en uzun adamı ve 2011 yılından beri dünyanın en uzun adamı rekoru kendisinde bulunuyor.

İlginizi çekebilir  Dünyanın en büyük ülkesi

Dünyanın kayıtlara giren en uzun insanları içinde 4. sırada ve yaşayan insanların en uzunu olmasının sebebi aşırı miktarda büyüme hormonu salgılayan devlik (gigantism) hastalığıdır. Hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümöre bağlı olan bu hastalığın etkileri 7 yaşından itibaren görülmeye başlamıştır. Ebeveyn ve kardeşlerinin boyları normal seviyededir.

Sultan’ın boyunun uzaması 2010 yılında ABD’de geçirdiği bir ameliyatla durduruldu ancak uzun boyunu dengelemek için yürürken koltuk değneğine ihtiyaç duyuyor. Ağırlığı ise 137 kg.

Sultan, Merve Dibo ile evlendi

Sultan Kösen, dünyanın en büyük elleri

Sultan Kösen, dünyanın en büyük elleri

Röportajlarında hep evlenmekten ve mutlu olmaktan bahseden; evliliğin en büyük hayali olduğunu söyleyen dünyanın en büyük adamı, 2013 yılının kasım ayında Suriye uyruklu Merve Dibo ile evlendi.

Elinde olmayan bazı kısıtlamalar dışında, hayatını normal insanlar gibi yaşamaya çalıştığını, arkadaşlarıyla bilgisayar oyunu oynamaktan zevk aldığını söyleyen Sultan, uzun boyunun avantajlarını kullandığını söylüyor. Özellikle uzun boy gerektiren işlerde boy avantajı olduğu gibi Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesiyle birlikte dünyanın bir çok ülkesini de gezdi.

Sultan Kösen

Sultan’ın dev ayakkabıları

Dünyanın en uzun insanı Sultan Kösen’in rekorları

  • 251 cm boyuyla dünyanın en uzun insanı
  • kayıtlara geçen dördüncü uzun insan
  • 28,5 cm uzunluğuyla, Sultan Kösen, bilekten orta parmağın ucuna kadar ölçüldüğünde dünyanın en büyük ellerine de sahip. Guinnes yaşayan rekoru.
  • Dünyanın en büyük karışı da Sultan’a ait. 30,48 cm. Guinnes yaşayan rekoru.
  • Dünyanın en büyük ayakları rekoru da 36,5 cm (sol ayak) ve 35,5 cm (sağ ayak) ile 24 Mayıs 2011 tarihine kadar Sultan’daydı sonra bu rekor iki defa egale edilmiştir.
İlginizi çekebilir  Dünyanın en güzel yaşanabilir şehri

En uzun ile en kısa insanın buluşması

Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen ve dünyanın en kısa adamı Chandra Bahadur Dangi, Guinness Rekorlar Kitabı’nın 60. yılı nedeniyle Londra’da buluştular. İşte yaşayan tüm insanların boy olarak ikisinin arasında kaldığı, rekor sahibi iki insanın buluşmasından görüntüler:

Dünyanın kayıtlara geçmiş en uzun insanı ise, 1918 doğumlu Amerikalı Robert Wadlow idi. Wadlow’un boyu tam 2,72 cm.

Sultan Kösen, dünyanın en uzun adamı

Sultan Kösen – en uzun insan

Merak edenler için dünyanın en uzun adamı Sultan’ın twitter adresi @uzunadamsultan

Robert Wadlow: dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı

Robert Wadlow: dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı

Robert Wadlow: dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı

Robert Pershing Wadlow, en uzun insan. Dünyanın kayıtlara geçen en uzun insanı ve dünyanın kayıtlara geçen en uzun erkeğinin boyu 272 cm. Amerikalı. (d. 22 Şubat 1918 – ö. 15 Temmuz 1940). Guinnes rekoru.

Alton Devi olarak da bilinen Wadlow’un ağırlığı ise ölümünde 220 kg idi.

Dünyanın en uzun insanları

Dünyanın en uzun insanları: En soldaki Robert Wadlow ve yanındaki Sultan Kösen

Hala yaşamakta olan dünyanın en uzun adamı Mardinli Sultan Kösen.

İlginizi çekebilir  Türkiye'nin Cumhurbaşkanları

[schema type=”person” name=”Robert Pershing Wadlow” jobtitle=”En uzun insan” description=”Dünyanın gelmiş geçmiş en uzun insanı. 22 yıl yaşayan Amerikalı’nın boyu tam 2 metre 72 cm idi. Ve öldüğünde ağırlığı 220 kg’yı buluyordu.” bday=”1918-02-22″ country=”US” ]

En uzun boylu ergenler

Yaşı 18’in altında olduğu için yetişkin kategorisinde değerlendirilmeyen en uzun ergenlerden biri Türk diğeri ise Amerikalı.

En uzun boylu erkek ergen

enuzun-ergen-broc-brown-001

ABD’li Broc Brown 217,17 cm’lik boyu ile görenleri şaşırtıyor. Sotos Sendromu nedeniyle boyu sürekli uzayan Brown, dünyanın en uzun ergeni olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir. Vandercook Lake Lisesi öğrencisi olan Brock, arkadaşları ile yan yan geldiğinde oldukça ilginç bir görüntüler ortaya çıkıyor.

En uzun boylu kadın ergen

Rumeysa Gelgi

Rumeysa Gelgi

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en uzun insanı,  Sultan Kösen’dir. Dünyanın en uzun boylu ergen kadını ise yine bir Türk olan Rumeysa Gelgi olarak tescillenmiştir. Dünyanın en uzun boylu ergen kadınının boyu bir hastalık nedeniyle uzamaya devam etmektedir. Weaver Sendromu olarak adlandırılan rahatsızlıktan muzdarip olan Rumeysa Gelgi’nin boyu 213,6 cm.


Yorum yapılmamış ,

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz
Paylaş