Dünyanın en büyük şelalesi: Niagara, Iguazu ve Angel

Şelale, insanlara verdiği ferahlık hissiyle, boğucu sıcakların olduğu yaz reklamlarının en önemli görsel öğelerinden biri. Görselliğinin yanında sesiyle dinlendiren huzurlu şelalelerin yanı sıra sesiyle ve yüksekliğiyle ürküten dev şelaleler de bulunuyor. Tatil rotalarına eklenen dünyanın en yüksek şelalesi Angel ve dünyanın en büyük şelalesi Iguazu. Dünyada kendine en çok turist çeken çağlayan ise meşhur Niagara.

Iguazú Şelalesi, G. Amerika, dünyanın en büyük şelalesi

Iguazú Şelalesi, en büyük şelale

Çavlan ya da çağlayan olarak da bilinen şelale, akarsuların yüksekten ani düşüş yaptığı yerlerde görülüyor. Yazımızın konusu olan dünyanın en büyük şelalelerini tespit etmek nispeten kolay olsa da bunları sıraya koymak ve dünyanın en büyüğünü seçmek oldukça zor bir iş. Çünkü 10 kilometre genişliğe ulaşabilen çağlayanın yüksekliği sadece 21 metre iken, dünyanın en yükseğinin genişliği ise yaklaşık 110 metre.

Dünyadaki çağlayanların bilgilerini toplayan en büyük çalışma olan Dünya Şelale Veritabanı, yükseklik, akan su miktarı ve genişlik açısından değerlendirdikten sonra tüm bu özellikleri kendinde toplayan şelalelerden En İyi 100 Şelale (Top 100) listesi ortaya çıkarmış. Bu listeye en güzel şelaleler listesi de denebilir çünkü bazı şelalelerin seçiminde görüntü de etkili olmuş. Dünyanın en büyüğü olarak seçtikleri Iguazu Şelalesi için ise en inanılmaz, en muhteşem ve devasa ifadelerini kullanmış.

Dünyanın en büyük şelalesi: Iguazú Şelalesi

Iguazú Şelalesi, dünyanın en büyük şelalaesi

Iguazú Şelalesi, dünyanın en büyük şelalaesi

Iguazú Şelalesi (İng. Iguazú Falls, İsp. Cataratas del Iguazú, Port. Cataratas do Iguaçu), Güney Amerika’daki Iguazú Nehri’nin Arjantin ve Brezilya sınırında kalan bir şelale ki akan su miktarı, yükseklik ve genişliğin beraber değerlendirilmesiyle dünyanın en büyük şelalesi olarak görülüyor. Dünyanın 7 Doğa Harikası listesinde olan şelalenin en görkemli yeri, U şeklinde akan Şeytan Gırtlağı (Devil’s Throat) adındaki kısmıdır. İnsanlar, bu kısımda kurulan platforma şelale manzarası izlemek için akın ediyor.

Iguazú Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi

Iguazu’dan döküle sular

Yükseliği 82 metre olan çavlanın genişliği 2,7 km ve akan su miktarı 1.746 m3/sn. Niagara Şelalesi’nin bir buçuk katı olsa da dünyanın en uzun şelalesinden çok çok kısa.

Iguazú Çağlayanı, Şeytan Gırtlağı

şelale resmi: Iguazú Şelalesi, Şeytan Gırtlağı

2. Kaieteur Şelalesi

Kaieteur Şelalesi, Guyana

Kaieteur Şelalesi, Guyana

Güney Amerika ülkesi Guyana’da bulunan 226 metre yüksekliğindeki şelaleden bir saniyede akan su miktarı 660 m3 ve genişliği 113 metre. Yükseklikte dünyanın 443, debide 19 ve genişlikte 43. büyük şelalesi. Bu seçim oldukça subjektif gibi dursa da geniş Amazon ormanların arasında kalan şelale, milli parkın içinde olması nedeniyle de uzun yıllar bakir kalabilecek ender çağlayanlardan biri.

İlginizi çekebilir  Güneş sistemi ve gezegenler

3. Victoria Şelalesi: görkemli şelale

Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi

Afrika’da Zambezi Nehri’nin üzerinde bulunan ve iki ülkenin sınırını belirleyen Victoria Şelalesi (Mosi-oa-Tunya) dünyanın en görkemli şelalelerinden biri. Dünyanın en büyük şelalelerinden olan Victoria, 1,7 km genişliği, 1088 m3/sn debisi ve 105 metreyi bulan yüksekliğiyle tüm devasa boyutları kendinde toplamış nadide örneklerden biri. Üstelik kıvrılarak gitmiyor ve bir baraj gibi düz bir çizgi şeklinde uzanıyor.

Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi, Afrika

Victoria Şelalesi, Zambiya ve Zimbabve sınırını çizer ve Zambezi Nehrinin üzerindedir.

Dünyanın en yüksek şelalesi: Angel Şelalesi

En yüksek şelale - Angel Şelalesi

Angel Şelalesi’nin başladığı nokta neredeyse bulutların bile üzerinde

Dünyanın en yüksek şelalesinin yüksekliği 979 metre ve Güney Amerika ülkesi olan Venezuela’da bulunuyor. Su, Angel Şelalesi‘nde hiçbir engele takılmadan 807 metrelik serbest düşüş yapar sonrasında ise bir kayaya çarparak akışına devam ederek yaklaşık 1 kilometre yüksekliğe ulaşır.

İngilizcesi Angel Falls ve İspanyolca adı Salto Ángel olan şelale yerli dilinde ise Kerepakupai Merú (Kerepakupai Vená ya da Parakupá Vená) olarak geçiyor. Anlamı ise en yüksekten akan şelale ve biz onu dünyanın en uzun şelalesi olarak biliyoruz.

Dünyanın en yüksek şelalesi - Angel Şelalesi

Dünyanın en yüksek şelalesi – Angel Şelalesi

Üzerinden uçakla ilk geçen ve çağlayan yakınlarındaki Şeytan Kanyonu adı verilen yere düşerek ölüm-kalım mücadelesi veren ABD’li pilot Jimmie Angel’dan sonra Batılılar tarafından keşfedilmiş ve Angel Şelalesi olarak anılmaya başlamıştır.

İlginizi çekebilir  Dünyanın en iyi üniversiteleri

Dünyanın en ünlü şelalesi: Niagara Şelalesi

Niagara Şelalesi Kuzey Amerika'nın en büyük şelalesi

Niagara Şelalesi, dünyanın en ünlü şelalesi

ABD – Kanada sınırında bulunan 1.204 metre genişliğindeki Niagara Şelalesi, dünyanın en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen şelalelerinden biridir. Genişliğiyle dünyada 13. sırada, 2.407 m3/sn su akışıyla dünyada 11. sırada ve 51 metre yüksekliğiyle ilk 1000 arasına bile giremiyor. Üç büyük şelaleden oluşuyor: Atnalı, Amerikan ve Bridal Veils. Bunların en büyüğü, ünlüsü ve aşağıda resmi bulunan şelale Atnalı Şelalesi, 792 metre genişliğinde ve sınırın Kanada tarafında bulunuyor.

Niagara Şelalesi, en çok turist çeken şelale

Niagara Şelalesi, en çok turist çeken – Atnalı şelalesi

ABD ya da Kanada tarafından gidilebilen Niagara Şelalesi’ni bazı rakamlara göre yılda 30 milyon turist ziyaret ediyor. Türkiye’nin yıllık turist sayısından bile fazla olan bu rakam abartılmış olsa da dünyanın en ünlü şelalesi olduğu gerçeği değişmiyor. ABD’nin New York ve Kanada’nın Ontorio eyaletlerinin sınırında olması da cazibesi için başka bir etken.

Dünyanın en yüksek debili şelalesi: Inga Şelalesi

dünyanın en büyük şelalesi Inga

debiye göre dünyanın en büyük çavlanı Inga

Akarsularda büyüklüğü gösteren en önemli şey bir saniyede geçen su miktarıdır. Akarsu ya da nehrin bir bölümü olan şelalede de akan su miktarı ve genişliği onun büyüklük ölçülerinden biri. Akan su miktarına göre dünyanın en büyük şelalesi Kongo Nehri’nde bulunan Inga Şelalesi‘dir. Çağlayandan bir saniyede 25.768 m3 su akıyor ki bu miktar Fırat nehrinden akan suyun 30 katından daha fazla. En geniş yeri 914 metre olan şelalenin en yüksek yeri ise sadece 21 metre.

İlginizi çekebilir  En güzel şelale resimleri ve manzaraları

Dünyanın en geniş şelalesi: Khone Phapheng Çağlayanı

Khone Phapheng Çağlayanı

Khone Phapheng Çağlayanı, dünyanın en geniş şelalesi

Mekong Nehri üzerinde, Laos’ta bulunan bu çağlayanlar grubu, irili ufaklı binlerce büyük kayanın oluşturduğu küçük adalar nedeniyle sayısız kanal halinde akmaktadır. Bu nedenle şelalenin bulunduğu bölgeye “4.000 Ada” deniyor. Toplam genişliği 10.783 metreyi bulan çavlan, dünyanın en genişidir. 11.610 m3/sn debisiyle ise dünyada beşinci sırada. En yüksek noktası 21 metre ki yüksek değil.


Bu sayfadaki ölçüler Dünya Şelale Veritabanı‘ndan (World Waterfall Database) alınmıştır.


Yorum yapılmamış ,

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
wpDiscuz
Paylaş